Aktualności dotyczące spółki Zentiva

Laureat Nagrody Nobla przyznaje czeskim studentom wyróżnienie za badania w zakresie chorób nowotworowych i interakcji pomiędzy lekami

Jean-Marie Lehn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, przyznał 22 czerwca nagrodę Sanofi Prize for Pharmacy czeskim studentom studiów magisterskich za prowadzone przez nich badania w zakresie chorób nowotworowych, interakcji pomiędzy lekami i przedkliniczną fazą badań nad nowymi lekami.

Zwycięzcami konkursu zostali studenci z wydziału farmacji na uniwersytecie Hradec Králové, z wydziału lekarskiego w Ołomuńcu oraz z Instytutu Chemii Makromolekularnej, którzy oprócz wyrazów uznania otrzymali nagrodę pieniężną o łącznej wartości 100 000 CZK oraz zaproszenie na prestiżowy staż laboratoryjny we Francji.

Konkurs dla uzdolnionych studentów farmacji jest organizowany przez Ambasadę Francji w Pradze we współpracy z Grupą Sanofi od 2009 r.

– Grupa Sanofi inwestuje ok. 700 mln CZK każdego roku w naukę i badania w Czechach, a część tej kwoty zostaje przeznaczona na badania prowadzone przez uczelnie wyższe" – wyjaśnia Filip Hrubý, rzecznik prasowy Sanofi i Zentivy w Czechach. – Co roku autorzy dwóch najlepszych projektów otrzymują zaproszenie na staż w jednym z najlepszych laboratoriów we Francji. Sanofi rozdziela również co roku nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 CZK pomiędzy trzech zwycięzców.

– Zainteresowanie studentów konkursem nieustannie wzrasta, tak samo jak jakość nadsyłanych projektów – zauważa Rachid Makhloufi, attaché ds. nauki i szkolnictwa wyższego w Ambasadzie Francji w Pradze oraz członek jury.

Nagrodę wręczył zwycięzcom prof. Jean-Marie Lehn, który w 1987 r., wraz z dwoma współpracownikami, otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie syntetycznych związków makrocyklicznych o szczególnie selektywnych oddziaływaniach zależnych od struktury wiążących jony i cząsteczki.

W tym roku szczególną uwagę jurorów skupiła praca Evy Koziolovej z Instytutu Chemii Makromolekularnej z Czeskiej Akademii Nauk. Skupiła się ona na analizie metod leczenia nowotworów, które nie powodują działań niepożądanych. Na drugim miejscu uplasował się Tomáš Smutný z Wydziału Farmacji na uniwersytecie Hradec Králové, który poświęcił ostatnie lata swojej kariery naukowej na badanie enzymów znacząco przyczyniających się do metabolizmu leków i stanowiących podstawę licznych interakcji pomiędzy lekami.

– Ten konkurs to bez wątpienia doskonała okazja, żeby zdobyć większą rozpoznawalność w społeczności naukowej. Częścią nagrody jest sfinansowanie stażu w laboratorium naukowym we Francji. Zależy mi bardzo na nawiązaniu owocnej współpracy naukowej i pogłębieniu wiedzy w dziedzinie farmakokinetyki molekularnej – powiedział Smutný. Wyznał też, że otrzymanie nagrody było dla niego dużym zaszczytem, bo konkurencja była bardzo silna.

Zdobywczyni trzeciego miejsca, Kristýna Krasulová z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, wyraziła uznanie dla uczestników konkursu: – Konkurencja była bardzo duża. Dlatego tym bardziej cieszę się z otrzymanej nagrody. Możliwość przedstawienia wyników mojej pracy naukowej w języku angielskim przed panelem specjalistów była bezcennym doświadczeniem. Ceremonia wręczenia nagród przez ambasadę Francji w Czechach odbyła się w pałacu Buquoy, w którym mieści się siedziba ambasady. Na uroczystości obecny był Jean-Pierre Asvazadourian, ambasador Francji w Czechach. 

Nagroda Sanofi Prize for Pharmacy 2016

Miejsce Imię i nazwisko Miejsce pracy Tytuł badania
1. Eva KOZIOLOVÁ Instytut Chemii Makromolekularnej, Czeska Akademia Nauk „Development of polymeric conjugates of drugs effective in the treatment of very resistant solid tumours”
2. Tomáš SMUTNÝ Wydział Farmacji, Uniwersytecie Karola w Hradec Králové w Pradze „New in vitro liver models for preclinical drug development”
3. Kristýna KRASULOVÁ Wydział Lekarski, Uniwersytet Palacki w Ołomuńcu „Enantio-specific interactions between clinically used drugs and liver cytochrome P450”

Aktualizacja: 7 lutego 2017

Zentiva jest trzecią* co do wielkości i najszybciej rozwijającą się firmą produkującą leki generyczne w Europie.