Pierwsza edycja akcji „Leki do Apteki. Świat w twoich rękach” dotarła z edukacją na temat utylizacji farmaceutyków do milionów pacjentów. Ponad 1500 aptek w całej Polsce zostało wyposażonych w różnego rodzaju narzędzia wspierające właściwe postępowanie z tymi specyficznymi odpadami – m.in. ulotki edukacyjne, instrukcje, jak przygotować i oddać farmaceutyki do utylizacji, oraz osłonki na pojemniki na przeterminowane leki.
Czemu to takie ważne?
Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne, które ze względu na dużą aktywność biologiczną stanowią zagrożenie dla środowiska (skażenie wód gruntowych i gleby). Tylko odpowiednio je segregując i poddając utylizacji (a nie wyrzucając do zwykłego kosza na odpady) można temu zapobiec.
Choć każda gmina udostępnia mieszkańcom punkt zbiórki tego typu odpadów, często są to Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, położone na obrzeżach miasta, z utrudnionym dojazdem i ograniczoną dostępnością. Pierwsza edycja akcji „Świat w twoich rękach” pokazała, że Polacy chcą utylizować farmaceutyki we właściwy sposób. Nie mają jednak dostępu do odpowiednich narzędzi (np. instrukcji), które przeprowadzą ich przez ten proces.
Plakaty edukacyjne, ulotki, a zwłaszcza specjalne osłonki na pojemniki na przeterminowane leki, wprowadzone do aptek w ramach akcji „Świat w twoich rękach”, cieszyły się dużym zainteresowaniem, a także skutecznie motywowały pacjentów do oddawania niepotrzebnych leków do utylizacji.
Utylizacja i adherencja
W ramach drugiej edycji kampanii „Świat w twoich rękach” organizatorzy: Świat Zdrowia S.A., Zentiva Polska, Adamed Pharma, Teva Pharmaceuticals Polska, i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. i nie tylko kontynuują dotychczasowe działania, ale dodatkowo skupiają się na niemniej ważnym temacie - adherencji. Dzięki kontynuacji współpracy tych firm do 3 tysięcy aptek w całym kraju trafiły znane już z pierwszej edycji akcji narzędzia wspierające utylizację farmaceutyków (m.in. plakaty i ulotki edukacyjne, osłonki na pojemniki na przeterminowane leki). Materiały te zostały doskonale przyjęte przez farmaceutów i pacjentów aptek.
To jednak nie koniec działań. Mając świadomość, że wiele leków trafia do utylizacji z powodu przerwanego leczenia, organizatorzy w kampanii zaangażowali się w edukację na temat adherencji.
Czym jest adherencja? To współodpowiedzialność pacjenta za podjęcie leczenia, czyli:
Jak czytamy: „36% pacjentów z cukrzycą nie podejmuje leczenia farmakologicznego, a w przypadku hipercholesterolemii ten odsetek jest jeszcze większy i przekracza 70%. Innym problemem jest również niestosowanie przez pacjentów zalecanych dawek leków (…) Podobne statystyki dotyczą również choroby wieńcowej, natomiast w chorobach psychicznych jedynie 45,0% pacjentów zażywa zalecone dawki leków” 1. .
Dlatego druga edycja akcji „Świat w twoich rękach” została wzbogacona o dodatkowe elementy: usługę przeglądu domowej apteczki pod kątem przeterminowanych leków powiązaną z edukacją na temat adherencji. Usługa ta jest realizowana w wybranych aptekach w całym kraju.
Baza wiedzy do pobrania ze strony internetowej
W ramach kampanii „Świat w twoich rękach” powstało bardzo dużo materiałów edukacyjnych. Przygotowane we współpracy z farmaceutami materiały są ogólnodostępne do pobrania na stronie internetowej www.lekidoapteki.pl. Znajduje się tam poradnik właściwego przyjmowania leków, dzienniczek, który ułatwia regularne stosowane odpowiednich dawek, a także wskazówki, jak przygotować się do umówionego w aptece przeglądu domowej apteczki. Wypracowane w pierwszym etapie kampanii materiały również znajdują się w bazie wiedzy.
Materiały wideo można udostępnić z Facebooka Grupy Neuca (np: https://www.facebook.com/reel/1581502726321057)
W ramach akcji jest też organizowany cykl sześciu webinarów dla przedstawicieli zawodów farmaceutycznych na temat różnych działań z zakresu ESG. Dzięki nim aptekarze poznają szczegóły dotyczące tych zagadnień, jak również praktyczne rozwiązania, które mogą wykorzystywać w codziennej działalności apteki.
Przypisy:
O KAMPANII:
„Świat w twoich rękach” to kampania, która już trzeci rok z rzędu jednoczy pacjentów, farmaceutów i czołowych przedstawicieli branży farmaceutycznej: Adamed Pharma, Teva Pharmaceuticals Polska, Zentiva Polska, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A i Świat Zdrowia, będący częścią Grupy NEUCA, wokół wspólnego, społecznie ważnego celu.
Sukces pierwszej edycji i ogromne zaangażowanie odbiorców pokazały, że problem prawidłowej utylizacji leków jest niezwykle ważny. Dlatego działamy dalej! Wsłuchaliśmy się w głosy rynku — głosy farmaceutów i pacjentów - zwiększyliśmy zakres kampanii o kompleksowe podejście, które podnosi standardy w opiece zdrowotnej.
Kontakt dla mediów:
Zofia Kurek-Maciejewicz
Head of Communications, Zentiva Polska
zofia.kurek-maciejewicz@zentiva.com
przeczytaj także