Dążąc do zwiększenia dostępności pacjentów do nowoczesnych terapii, firma Zentiva aktywnie wspiera edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej i leczenia. Organizuje kampanie społeczne oraz programy edukacyjne skierowane zarówno do środowiska medycznego, jak i pacjentów. Jednym z kluczowych obszarów, na których się skupia, jest urologia – szczególnie w kontekście chorób układu moczowego oraz nowotworów.
Od 2022 roku firma realizuje program edukacyjny, którego celem jest budowanie świadomości o łagodnym rozroście stercza, raku stercza oraz zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB). Specjaliści w trakcie wizyt przeprowadzają testy wiedzy, omawiają objawy, diagnostykę, leczenie i profilaktykę. Pacjenci otrzymują materiały edukacyjne opracowane przez ekspertów.
Program ma na celu poprawę zdrowia polskich pacjentów, poprzez edukację w/w obszarach terapeutycznych. Dzięki działaniom zwiększającym czujność onkologiczną możliwe jest wcześniejsze wykrywanie bezobjawowego raka stercza. Edukacja wspiera lepszą diagnostykę i leczenie, pomagając pacjentom przełamywać wstyd i zgłaszać się do specjalistów.
Program skierowany jest do specjalistów, którzy przyjmują pacjentów z łagodnym rozrostem stercza (BPH), rakiem prostaty oraz zespołem pęcherzem nadreaktywnym (OAB).
Aby zgłosić swój udział, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
👉 Przejdź do formularzy zgłoszeniowych
https://qcro.pl/rekrutacja-do-aktualnie-prowadzonych-projektow/bph
https://qcro.pl/rekrutacja-do-aktualnie-prowadzonych-projektow/oab
https://qcro.pl/rekrutacja-do-aktualnie-prowadzonych-projektow/rak-stercza
Informacje o chorobach :
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) to jedna z najczęstszych chorób pojawiających się wraz z wiekiem u mężczyzn. Schorzenie to może się wiązać z dokuczliwymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych, które pogarszają jakość życia wskutek zaburzania zarówno dziennej aktywności, jak i snu, prowadząc nawet do całkowitego zatrzymania moczu. Częstość występowania objawów BPH zależy od wieku, zwiększa się zwykle po 40. roku życia. W 60. roku życia osiąga 60%, a po 70. roku życia 80% .
Wraz z postępującym procesem starzenia się populacji, problem BPH będzie stanowił coraz większe
wyzwanie dla narodowych systemów ochrony zdrowia. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja
pacjentów, która pozwoli na wczesne zdiagnozowanie i leczenie łagodnego rozrostu stercza co z kolei poprawi jakość życia chorych.
Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. W Polsce nowotwór ten stanowi już około 20% wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Tym samym rak prostaty zajmuje 2. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie oraz szersze możliwości terapeutyczne, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań.
Zespół pęcherza nadreaktywnego to jednostka chorobowa w ogromnym stopniu wpływająca na jakość życia chorego. Dokuczliwość jej objawów, takich jak częstomocz, parcia naglące i nietrzymanie moczu, powoduje znaczące zmiany w funkcjonowaniu i stanie emocjonalnym pacjenta. W badaniach wykazano, że 76% chorych zgłasza utrudnione funkcjonowanie w życiu codziennym z powodu OAB. Choroba wpływa negatywnie na wszystkie aspekty życia. Powoduje wstyd, zakłopotanie, obniża samoocenę pacjenta. Konsekwencje OAB to zmniejszenie interakcji społecznych oraz aktywności seksualnej. Choroba wywiera również negatywny wpływ na aktywność zawodową, może prowadzić do stanów depresyjnych i lękowych. Wykazano, że wśród kobiet z naglącym nietrzymaniem moczu 56,6% doświadcza lęku, a 37,6% depresji.
W Polsce na OAB choruje od 2 do 3 milionów osób. Każdy następny rok przynosi kolejne 10-15 tys. nowych zachorowań na OAB w naszym kraju.
000729848
przeczytaj także