W Polsce z chorobą zmaga się ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera, która jest najpoważniejszą postacią otępienia i odpowiada za 60-75 proc. wszystkich przypadków.
Choroba Alzheimera to schorzenie układu nerwowego polegające na stopniowej utracie funkcji umysłowych odpowiadających za myślenie, komunikację i zachowanie. Najczęściej występującymi objawami są: upośledzenie pamięci, orientacji, rozumienia, oceny sytuacji oraz problemy z mową i artykulacją. Choroba Alzheimera jest nieodwracalna i może rozwijać się przez wiele lat.
Specyfika postępujących objawów choroby sprawia, że ma ona znaczący wpływ nie tylko na osoby dotknięte chorobą, ale także na ich najbliższych.
Realizując misję edukacji zdrowotnej udostępniamy cykl podcastów pt. „Poznaj demencję”, których gościem jest Karolina Jurga, psycholog, neuropsycholog, członek Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, która specjalizuje się w pracy z pacjentami z demencją oraz ich rodzinami.
Autorka zabiera nas w podróż do świata osoby chorej. W niezwykle ciekawy sposób odpowiada m.in. na poniższe, nieoczywiste pytania:
Dowiedz się, jak należy uczyć się świata osoby dotkniętej demencją.